+90532 588 32 91

Sosyal Medyada Biz}

Eyüp endüstriyel mutfak

Eyüp endüstriyel mutfak

Mutfak planlaması akış ilkeleri göz önünde bulundurularak yapılan optimal alan planlamasıdır. Personelin rahat çalışabileceği işlevsel bir endüstriyel mutfak tasarlanmalıdır. Yerleşim iş akışı prensiplerine göre yapılmalıdır. Ekipmanların rahat ulaşılabilir olması da önemlidir.

Tasarımdaki Detaylar

Eyüp endüstriyel mutfak tasarımlarında tavan unsurları ikinci plana atılmamalıdır. Aydınlatma bir mutfaktaki en önemli unsurlardan birisidir. Doğru şekilde konumlandırılmış yeterli miktardaki aydınlatma mutfaktaki verimi arttırır. En önemli bir diğer unsur ise havalandırmadır. Yeterli havalandırma ve optimal sıcaklık ayarı performansı doğrudan etkiler. Hem personeli olumsuz etkiler hem ekipmanlarda sorun çıkmasına sebep olur.

Tasarım ve projelendirme yapılırken kullanılacak olan ekipmanların kullanım esnasında ihtiyaç duyulacak alan koşulları göz önünde bulundurularak planlama yapılmalıdır. Bu sayede hızlı çalışabilen personel ile yüksek kapasitede ürün çıkarılır ve efektif üretim sağlanır.

Endüstriyel mutfaklarda kullanılan malzemeler arasında sayabileceğimiz zeminlerde kullanılan malzemeler de hayati öneme sahiptir. Gerekli yerlere su giderleri koyulması, tehlike arz edecek bölgelerde ise kaymaz malzeme kullanılması gerekir. Direk giderlerle bağlantılı olması gereken cihazlar önceden belirlenmeli ve tesisat dizayn edilirken göz önünde bulundurulmalıdır. Zeminde çıkabilecek sorunlar ya da tasarımda yapılan yanlışlıklar sonradan düzeltilemeyeceği için en başından çok dikkatli ele alınması gerekir. Zemin yapısından kaynaklı oluşabilecek ve iş güvenliğini etkileyebilecek durumlar çalışan personelde stres yaratarak motivasyon, verimlilik ve iş kalitesinde ciddi olumsuz etkiler yaratabilir.

29 Aralık 2020
106 kez görüntülendi